Vinets universum

Sällskapsspel av vinkännaren Alf Tumble som kombinerar frågesport om vin med blindprovning. 
Antal spelare: 3 - 20
Speltid: 60 minuter
Rekommenderad ålder: från 18 år
Referens: 7350172430093

Gör vinprovningen både roligare och mer utmanande! I Vinets Universum kombinerar vinquiz och blindprovning i ett underhållande sällskapsspel där tävlingsmomentet vässar både sinnen och kunskaper. Här gäller det att tänka som en detektiv: var kommer vinet ifrån, hur gammalt kan det vara – och vad är det värt?

Spelet passar både nybörjare och erfarna vinentusiaster. Tack vare olika typer av frågor och moment kan alla vara med på lika villkor, oavsett tidigare vinkunskaper. Perfekt för middagar, vinprovningar eller en trevlig kväll med vänner.

Innehåll:

  • 160 frågekort med svarsalternativ

  • 40 kluriga duellfrågor

  • 100 tasting notes för blindprovning

Duka fram vinglasen, samla sällskapet runt bordet och låt tävlingen börja

Spelet är framtaget av vinkännaren Alf Tumble som sedan 2013 skriver om vin i Dagens Nyheter. Tillsammans med Petter Alexis Askergren gör han podden Dela en flaska.

399 kr
3 i butiken
2 på postorder

Ett av skandinaviens bredaste spelutbud med över 60.000 olika artiklar i lager

Fraktfritt inom Sverige från 1000kr

Spelrum med över 100 sittplatser och aktiviteter varje kväll