Hoppa till innehåll

Rommel in the Desert

Ett klassiskt strategiskt krigsspel om ökenkriget i Nordafrika – där bluff, logistik och taktik avgör.


Antal spelare: 2
Speltid: 480 minuter
Rekommenderad ålder: från 12 år
Läs mer på Boardgamegeek
Referens: COL3421

Rommel in the Desert är ett klassiskt krigsspel som skildrar striderna i Nordafrika under andra världskriget. Spelet är ett strategiskt tvåspelarscenario där den ena spelaren leder axelmakterna och den andra de allierade i en kamp om kontroll över ökenfronten.

Spelet använder det välkända blocksystemet från Columbia Games, där enheterna representeras av träblock med dold information. Detta skapar en tydlig “fog of war”-känsla där spelarna måste fatta beslut baserat på begränsad information, bluffar och taktiska manövrar. Fokus ligger på rörlighet, timing och resurshantering snarare än enbart numerär styrka.

Rommel in the Desert är känt för sitt snabba tempo och strategiska djup, där spelarna måste balansera offensiva operationer med försörjningslinjer och logistiska utmaningar. Spelet innehåller flera scenarion som kan spelas separat eller kombineras till en större kampanj, vilket ger hög omspelbarhet och variation.

Detta är ett uppskattat och tidlöst krigsspel som passar spelare som söker en realistisk och taktiskt utmanande upplevelse med historisk förankring.

1299 kr
1 i butiken
2 på postorder