Bauer (SE)
I kortspelet Bauer ger du dig ut på en resa genom trollskogen för att se vem som är den största äventyraren. Samla kort som berättar historien om ditt äventyr och som är värda olika många poäng beroende på vilka andra kort du har samlat. I slutet vinner spelaren med flest poäng – den som har varit med om det största äventyret!
Bauer är ett kortdraftingspel för 2–5 spelare med både top-deck-draft och klassisk draft, samt nya inslag som dolda kort och set du kan samla. Exempel på andra moderna kortspel i liknande stil är Sushi Go och 7 Wonders. En spelomgång tar cirka 15 minuter och rekommenderas från 8 år.
För fler detaljer om spelet, se Bauers How to play video.
Innehåller en kortlek med 55 kort, poängblock och regelbok på svenska.
Korten är i standardstorlek (63 × 88 mm) och kan enkelt sättas i plastfickor, men då ryms korten inte längre i originalförpackningen tillsammans med poängblock och regelhäfte.
Alla illustrationer i spelet är från John Bauer (1882–1918), en svensk målare känd för sina skildringar av förtrollande skogar befolkade av troll, sagoprinsessor och andra mytologiska väsen.
4 på postorder
Ett av skandinaviens bredaste spelutbud med över 60.000 olika artiklar i lager
Fraktfritt inom Sverige från 1000kr
Spelrum med över 100 sittplatser och aktiviteter varje kväll