Vallejo Pigment FX: Faded Olive Green (35ml)
Olivgrönt pigment för dioramor, där det kan användas för att skapa ett naturligt åldrat utseende på fordon och återge de färgskiftningar och missfärgningar som kan uppstå på trä som utsätts för fukt.
Vallejo Pigment FX Faded Olive Green lämpar sig särskilt väl för att ge modeller ett utseende präglat av tid, slitage och fukt. På fordon kan pigmentet skapa ett naturligt åldrat och väderpåverkat utseende, medan det på trä kan efterlikna de färgskiftningar och missfärgningar som uppstår när ytan utsätts för fukt. Pigmentet används även för att ge målade ytor på fordon, pansar, försvarsanläggningar och terrängdetaljer ett väderbitet och åldrat utseende. Det är idealiskt för att skapa ansamlingar av damm, smuts och lera som uppstår med tiden genom naturlig erosion.
Förpackning: Pigment FX levereras i en 35 ml burk med barnsäkert lock. Vikten varierar mellan 17 och 39 gram beroende på pigment.
Säkerhet: Följ alltid informationen på produktens etikett.
3 på postorder